Найзатребуваніші робочі професії на ринку праці
Найбільш престижними українці вважають економічну та юридичну спеціальності, саме туди бажають відправити вчитися своїх дітей. Сучасна молодь мріє про професії, які дають змогу працювати в офісі та, не напружуючись особливо, одержувати великі зарплати. Проте останні тенденції на ринку праці свідчать про зовсім протилежне: саме серед випускників престижних спеціальностей найбільше тих, хто шукає роботу. Натомість дефіцит кадрів і велика кількість вакансій спостерігаються в сфері фізичної праці. У яких професіях є найбільша потреба в Україні та які умови пропонують роботодавці ― дізнаєтеся зі статті.
Шахтар ― для мужніх та сміливих
Відповідальна і благородна професія, завдяки якій наша держава здобуває енергетичну незалежність. Мова йде про гірників, які виконують роботи під землею. Видобувають вони не лише вугілля, а й руди та корисні копалини, а також будують метро. Часто спеціальність передається від батька до сина. В Україні існує чимало родин, де шахтарською справою займалися декілька поколінь.
Однак потрапити до когорти гірників може будь-хто, попри сімейні зв’язки. Цей напрям охоплює багато спеціальностей:
- машиніст підземних установок, який обслуговує обладнання та одержує в середньому понад 400 доларів зарплати на місяць;
- стовбуровий підземний робітник, який відповідає за завантаження породою, дохід за професією складає орієнтовно 590 доларів;
- машиніст гірничих виїмкових машин, який руйнує гірську масу за допомогою шахтного комбайна, отримуючи за це понад 700 доларів;
- гірник очисного вибою, спеціальність якого пов’язана з безпосереднім видобутком, зарплата складає приблизно 1100 доларів;
- прохідник, який створює тунелі та заробляє до 800 доларів і багато інших.
Оплата праці спеціалістів може відрізнятися за регіонами та формами власності шахт. Підприємці пропонують повний соціальний пакет, доставку до роботи та назад, 2 відпустки, медичне страхування, забезпечення житлом і багато іншого.
Автослюсар ― для тих, хто обожнює техніку
Транспортні засоби проникли в усі сфери життя, без них не можуть обійтися ані підприємства, ані громадяни. Багато хто з них їздить на машинах, яким понад 5 років. Через це попит на цю професію з боку підприємців стабільно високий. Робітник, який опанує вказані навички, завжди отримає гідну оплату.
Автослюсар ― це спеціаліст, який знається на ремонті та технічному обслуговуванні автомобілів. Навіть не дуже досвідченим робітникам у професії сьогодні пропонують понад 500 доларів зарплати на місяць, а на великих СТО дохід може сягати 2400 доларів.
Автослюсар мусить прийняти автомобіль у власника, вислухати скарги, за допомогою обладнання відшукати несправності та усунути їх. Ця робота для тих, хто вміє мислити логічно та аналітично та здобув середню освіту за спеціальністю.
Токар ― професія для розумників
Ракети, автомобілі, літаки, металоконструкції ― всі вони складаються з деталей. Виточити їх із металу на спеціальному верстаті з усіма потрібними отворами та вигинами ― завдання токаря. Раніше доводилося виконувати роботи вручну, сьогодні цим займаються верстати з числовим програмним керуванням.
Зазвичай замовник надає токарю потрібні креслення чи 3D-модель. Спеціальність не передбачає відповідальності за їхні неточності. Однак надзвичайно ціняться робітники, здатні помітити помилки до того, як буде виточена деталь. Деякі спеціалісти високого класу можуть створювати креслення самостійно та виконувати 3D-моделювання в комп’ютерних програмах.
Токар мусить знати, як працює верстат, які інструменти потрібно застосувати, як поводиться матеріал під час навантаження. У програму потрібно ввести команди, вид матеріалу та інструментів. Готову деталь треба звірити з кресленням для виявлення неточностей.
Зарплата в професії залежить від виконання робіт, може сягати 1500 доларів на місяць. Крім металу, токар також працює з деревом, пластиком, іншими твердими матеріалами. Рівень освіти ― середній за спеціальністю.
Монтажник ― той, хто встановлює обладнання
Цій професії під силу зібрати залізобетонні конструкції, мости, труби, під’єднати кондиціонер, бойлер, протягнути лінії електропередачі, провести до вашого будинку кабельне телебачення, інтернет і ще понад 20 видів робіт. Космічний корабель та пластикове вікно залишаться купою деталей, якщо їх не скласти як слід. Монтажники потрібні скрізь, тому місце роботи за спеціальністю знаходять собі швидко.
Перебуваючи на посаді, людина мусить уміти:
- читати креслення, працювати з ними;
- розрахувати час, кількість та вартість матеріалів;
- працювати спеціальними інструментами;
- підбирати з’єднувальні елементи;
- проводити тестовий запуск та перевірку встановленого обладнання.
Щоб освоїти професію, потрібно мати середню освіту за спеціальністю. За виконання посадових обов’язків робітник може отримувати приблизно 1000 доларів на місяць.
Водій спецтехніки ― той, хто полюбляє кататися
Навантажувачі, штабелери та річтраки ― транспорт, без якого не працює жодна нормальна промислова чи торговельна компанія. Через це утворився значний попит на спеціалістів, які вміють ними управляти.
Навантажувач може виконувати широкий спектр операцій, обладнаний щоглою, вилами, клешнями. Водій штабелера ― професія, яка передбачає керування простішим транспортним засобом, здатним підняти палети на полиці та скласти їх. Річтрак компактніший, його висока щогла може висуватися вперед.
Водій навантажувача та інших транспортних засобів мусить мати посвідчення категорій:
- А ― для двигунів потужністю до 4 кВт;
- В ― 4–25,7 кВт;
- С ― для колісних транспортних засобів із двигуном до 110,3 кВт;
- D ― понад 110,3 кВт;
- E ― для гусеничних навантажувачів із потужністю двигуна понад 25,7 кВт;
- F ― для сільськогосподарської техніки.
Іншої освіти спеціальність не потребує. Кермувальники мусять уміти переміщувати, складувати товар та обслуговувати робоче місце. Зарплата в професії сягає 700 доларів на місяць.
Комплектувальник ― уважний та відповідальний
Склади є на всіх промислових та торговельних підприємствах, тому там потрібен спеціаліст, який вміє збирати замовлення клієнтів відповідно до заявок. Комплектувальник повинен розбиратися в асортименті товарів, що зберігаються, правилах їхнього зберігання, зважування, маркування, вміти оформляти документи.
Цей спеціаліст швидко знаходить позиції, вказані в замовленні, збирає їх та передає для видачі. Для цього він мусить вміти користуватися складською технікою, запам’ятати схему розміщення товарів, освоїти порядок пакування та роботу автоматизованої системи обліку. Комплектування відбувається за певними правилами залежно від виду, умов зберігання, правил транспортування.
Ця професія не потребує спеціальної освіти. Підприємці можуть організувати навчання в різноманітних центрах для отримання навичок роботи із системою 1С. Середня зарплата за спеціальністю комплектувальника ― на рівні 700 доларів на місяць.
Контролер на виробництві: ні бракованій продукції
Висока якість ― одна з умов виживання підприємств в умовах конкурентної боротьби. Тому на кожному з них є відділ технічного контролю. Робітники за цією спеціальністю мусять виявляти брак та причини його виникнення. Основні завдання професії:
- контролювати сировину, дотримання рецептури, технічних умов, правил експлуатації обладнання;
- перевіряти роботу вимірювальних пристроїв;
- тестувати контрольні зразки;
- оцінювати якість виконання посадових обов’язків робітниками й управлінським персоналом.
Залежно від рівня контролер мусить мати вищу, середню спеціальну освіту або проходить навчання безпосередньо на виробництві, закінчивши звичайну школу. Його зарплата визначається масштабами робіт та політикою підприємства. Головні якості професії ― уважність до деталей та вміння працювати в умовах багатозадачності.
Зварювальник ― робота з металом
Ця професія входить у 50 найперспективніших. Допоки потрібно буде встановлювати металеві конструкції, зварювальник буде потрібен. Завдання спеціаліста ― за допомогою апарату з’єднати арматуру, балки, блоки, вирізати отвори, усунути дефекти у вигляді тріщин тощо.
Зварювальник може працювати в машино-, кораблебудуванні, нафтопереробній, сільськогосподарській сфері, на будівельних майданчиках, в автомайстернях, у компаніях із прокладання комунікаційних систем, на заводах, фабриках. Роботодавці готові щедро оплачувати таку спеціальність. У приватному бізнесі зарплата може сягати 5000 доларів на місяць.
Збиральник ― покращує життя клієнтів
На підприємствах потрібні робітники, здатні перетворити меблі чи техніку з окремих частин у єдиний корпус. Збиральник ― це спеціаліст, який вміє працювати з фурнітурою, знає, як її підібрати, чим зафіксувати. У його роботі важлива акуратність, точність, відповідальність.
Він не сидить на місці, роз’їжджаючи об’єктами. У такій професії заробіток залежить від швидкості виконання обов’язків і може сягати понад 1000 доларів.
У бізнесі часто виникає потреба наймати тимчасовий персонал ― для покриття сезонної потреби, на період хвороби, відпустки або тестового запуску нового проєкту. До цієї категорії може увійти будь-хто з перерахованих професій. Аби не витрачати час на навчання, випробування робітників, їх краще оформити на аутсорсинг у компанії Fillin. Перебуваючи на ринку понад 12 років, вдалося сформувати базу з 25000 кандидатів та розгорнути понад 9 офісів в Україні. Аутсорсинг від Fillin ― це якісно, швидко, економно.