Дефіцит кадрів

Нестача персоналу — проблема, з якою стикається більшість бізнесменів в Україні. Як виявити проблему кадрового дефіциту в компанії, і чи можна розв'язати цю проблему без звернення до фірми по набору співробітників?

За допомогою статті ви дізнаєтесь:

 • Як проявляється дефіцит кадрів на підприємстві;

 • Через що може не вистачати співробітників;

 • Як розв'язувати питання нестачі робочих кадрів;

 • Чому підбір людей краще довірити спеціалізованим фірмам.

Проблема нестачі персоналу в організації

Проблема нестачі кадрів в організації знайома практично всім власникам сучасного бізнесу. Щоб підібрати кваліфікованих співробітників, провести навчання і надалі утримувати працівників на підприємстві, потрібні гроші й час. Проблема нестачі персоналу в організації може заморозити старт успішного проєкту, а також спровокувати збиткову роботу вже чинного бізнесу.

Тимчасовий дефіцит кадрів може бути вирішений перерозподілом праці між працевлаштованими співробітниками. При виведенні роботи компанії на принципово новий рівень, потрібно співробітництво з кадровими агентствами для поповнення трудового резерву.

Причини кадрової нестачі

Проблема нестачі персоналу

Усі причини нестачі персоналу на підприємстві можна схематично розділити на кілька груп:

 • Освіта;

 • Недостатня кваліфікація працівників для виконання робіт в тій чи іншій області;

 • Завищені зарплатні очікування;

 • Відтік кадрів в інші регіони та країни;

 • Демографічні проблеми.

Освіта

В останні кілька років в Україні зросла кількість комерційних ВНЗ. Навчання на платній основі зробило освіту загальнодоступною, щоб отримати диплом не потрібно прикладати багато зусиль. Це негативно відбилося на освіченості випускників — рівень навичок і знань часто не відповідає запитам потенційних роботодавців.

Близько 44% випускників (за станом на 2019 рік) після закінчення навчання у вищому навчальному закладі або в технікумі працевлаштовуються не за освітою.

Низька кваліфікація

Низька кваліфікація

Кадрова нестача часто пов'язана з тим, що ВНЗ навчають недостатню кількість кваліфікованих співробітників в тих чи інших сферах, які могли б покрити дефіцит на сучасних українських підприємствах.

Важливо пам'ятати, що не кожен співробітник, який має диплом про закінчення вищої освіти, дійсно володіє потрібною кваліфікацією. З урахуванням цього нюансу коло потенційних співробітників знижується в рази.

Заробітна плата

Брак кадрового складу викликаний завищеними очікуваннями з приводу заробітної плати. Представники популярних професій хочуть отримувати за свою роботу високу оплату праці, деякі суми просто непіднімні для більшості компаній.

В результаті підприємству доводиться обходитися наявними робочими силами або наймати людей з недостатньою кваліфікацією.

Відтік кадрів

Часто кваліфіковані кадри змушені залишати регіон проживання і навіть іноді виїжджати з країни в пошуках більш привабливої заробітної плати. Поки хороші фахівці влаштовуються і знаходять високооплачувану роботу в мегаполісах, віддалені регіони стикаються із загостренням проблеми нестачі кадрового складу.Відтік кадрів

Так, у віддалених українських селах гостро спостерігається проблема нестачі робочих у сфері медицини, освіти та соціального обслуговування. Навіть пропоновані державою програми компенсації не здатні змусити молодь після закінчення навчання вирушити на роботу в село.

Демографічні проблеми

Станом на другий квартал 2020 року частка активного населення серед усіх жителів України не перевищує 41%. У порівнянні з даними першого кварталу, частка активного населення продовжує зменшуватися.

Як розв'язати питання нестачі робочих кадрів

Як розв'язати питання нестачі робочих кадрів

Заповнити дефіцит робочих кадрів можна за допомогою таких дій:

 • Самостійного пошуку і наймання ззовні;

 • Перерозподілу трудових обов'язків всередині сформованого трудового колективу;

 • Аутстафінгу персоналу;

 • Аутсорсингу;

 • Масовому підбору співробітників.

Останні послуги надають спеціалізовані фірми, при такій співпраці знижується ризик втрати часу і грошових ресурсів при найнятті некваліфікованого персоналу, який надав свідомо неправдиві дані про свою освіту, поточних навичках і уміннях.

Кожен зазначений спосіб рішень кадрової нестачі має свої плюси й мінуси. Зупинимося на кожному способі докладніше.

Самостійний пошук персоналу

Єдиний плюс самостійного пошуку і підбору персоналу — економія на послугах фірм з надання персоналу.

Ось мінуси цього способу:

Низька кваліфікація найманих людей. Без певних навичок у сфері підбору персоналу вкрай складно визначити рівень професіоналізму та кваліфікації претендентів на посаду. З великою ймовірністю будуть підібрані не ті кандидати.

Розширюється трудовий штат компанії, що обернеться підвищеними податками.

Перерозподіл обов'язків

Можна перерозподілити обов'язки та скласти нові робочі графіки для наявного персоналу. Це спричинить збільшення навантаження на кадри, збільшення тривалості трудового дня та ін. Тоді загостряться конфлікти між співробітниками, в результаті чого потрібно буде підвищити заробітну плату.

Міра з перерозподілом обов'язків підходить тільки як тимчасове розв'язання проблеми.

Оренда персоналу (аутстафінг)

Оренда персоналу (аутстафінг)

Аутстафінг — оренда людей з потрібною кваліфікацією і навичками в агентстві. Згідно з положеннями чинного законодавства, безпосередня оренда персоналу заборонена. Тому аутстафінг розглядається як послуга на взаємовигідних умовах.

Перед укладенням договору з кадровим агентством перевірте, щоб воно мало необхідну акредитацію. Тільки так з усіма угодами з оренди персоналу не будуть порушувати законодавство, що не спричинять проблем надалі.

Як відбувається процес аутстафінгу:

 1. Агентство наймає кваліфікований персонал і працевлаштовує його у себе;

 2. Люди виконують поставлені робочі завдання на фірмі замовника послуг, при цьому вони зазначені за агентством.

 3. Всі трудові питання вирішує агентство.

Аутсорсинг

Аутсорсинг — кадрові послуги, при яких компанія або приватний підприємець отримує у своє розпорядження лінійний персонал для виконання тих чи інших робіт. В основному послуга аутсорсингу персоналу популярна, коли певні співробітники потрібні підприємству не постійно. Так, коли потрібно виконувати роботи з навантаження/розвантаження протягом певного часу, простіше замовити аутсорсинг вантажників, ніж брати персонал в штат. Всі моменти з оплати праці, підбору кваліфікованих робітників бере на себе аутсорсингова компанія.

Масовий підбір співробітників

Послуга зажадана серед великих підприємств, коли необхідно підібрати персонал для забезпечення робочого процесу в обмежений час. При замовленні послуги від компанії потрібно тільки складання списку вимог до потенційних кандидатів. Агентство персоналу візьме вирішення решти питань на себе:

 • Пошук потенційних співробітників;

 • Проведення групових та індивідуальних співбесід;

 • Допомога в оформленні співробітників на підприємстві.

Висновок

Проблему дефіциту персоналу можна вирішити самостійно, але часто така економія обертається більшими грошовими витратами. Якщо помилитися при виборі, можна найняти некваліфікованого працівника, якого доведеться переучувати перед тим, як долучити до роботи.

Агентства по підбору персоналу мають власні бази співробітників. Пошук ведеться також через місцеві електронні та друковані видання. Вони враховують всі вимоги замовників до потенційних кандидатів, повністю беруть на себе розв'язання трудових питань.