Позаштатний працівник: хто він
Нерідко підприємства, що займаються обслужною, промисловою, рекламною діяльністю, потребують тимчасового розширення штату для виконання одноразової або не довгострокової роботи. Приймати фахівців на постійній основі невигідно, і в цьому випадку на допомогу може прийти позаштатний співробітник. Його обов'язки визначаються заздалегідь складеною угодою, а діяльність у наймача може бути припинена в один день без відпрацювань і виплат компенсації. Позаштатних співробітників з необхідною кваліфікацією, досвідом, стресостійкістю можна найняти через організації, які офіційно займаються аутсорсингом і аутстафінгом. У Києві лідером в цій сфері діяльності є наша компанія Fillin
Позаштатний співробітник — хто це?
Позаштатний працівник — це фахівець, найнятий поза штатом, тобто він не є постійним співробітником і залучається тимчасово. Мета найму — виконання сезонної, разової або регулярної роботи, потреба в якій виникає періодично. Наймати позаштатний персонал згідно із законом можна різними способами, але найзручнішим вважається співпраця з агентствами, якими займаються наданням такої послуги, як оренда персоналу..
З фахівцями, які входять до штату, не укладається трудовий договір, а значить, на них не поширюються гарантії з оплати праці, відпусток і компенсацій. Якщо персонал наймається через аутсорсингову компанію, то всі відносини з тимчасовими працівниками регулюються саме через неї.
Плюси та мінуси позаштатного персоналу
Внештатные сотрудники и организация их работы через лизинг, прежде всего, выгодна нанимателю. Среди очевидных плюсов привлечения временной рабочей силы можно назвать:
Позаштатні співробітники й організація їх роботи через лізинг, перш за все, вигідна наймачеві. Серед очевидних плюсів залучення тимчасової робочої сили можна назвати:
-
Зниження навантаження на бухгалтерію та відділ кадрів. Оформленням документів, податковими виплатами, навчанням займається аутсорсингова компанія;
-
Економія ресурсів підприємства. Постійним працівникам роботодавець повинен оплачувати соціальний пакет, відпустку, лікарняні. Позаштатні працівники отримують тільки те, що вказано в угоді;
-
Гарантію кваліфікації співробітників. Аутсорсингові компанії надають замовнику виконавця, наділеного потрібною кваліфікацією.
-
Роботодавцю не потрібно проводити навчання, перевіряти фахівця на профпридатність і справжність його документів;
-
Підвищення ефективності праці. Співробітники поза штатом звільняються від виконання тієї діяльності, яка може відвернути від рішення вкрай важливих завдань, які впливають на статус організації.
Завдяки аутсорсингу компанія може найняти різноробів з-поміж іноземних громадян. Оформлення мігрантів поза штатом виключає проблеми з міграційною службою, бо неправильне складання паперів, не дотримання термінів перебування іноземців в країні може привести до великих штрафів.
Мінуси роботи позаштатним співробітником більше залежать від фахівця, оскільки стосовно нього не передбачені заохочення, сплата відпустки й лікарняного. З іншого боку, офіційне працевлаштування в компанію, яка пропонує аутсорсинг і аутстафінг, гарантує попит, але в різних підприємствах.
Організація роботи, обов'язки й права
Зі співробітниками, які входять до штату підприємства, укладається трудовий договір, за недотримання якого можуть залучити на законодавчому рівні. Якщо працівник наймається поза штатом, то досить цивільно правого документа. На його підставі зі співробітника не потрібно вимагати ІПН, дипломи про освіту, трудову книжку.
Обов'язки позаштатного персоналу, які прописуються в договорі:
-
Вид послуг з їх детальним описом;
-
Термін виконання;
-
Нюанси звітності;
-
Відповідальність, передбачена за невиконання, помилки, матеріальної шкоди;
-
Оплата і способи отримання фінансів.
У документі також зображено права працівника — режим, тривалість робочого дня, перерви на обід, вихідні, бонуси. Позаштатник не підкоряється нормативним актам компанії-роботодавця, тому при прийнятті його на роботу потрібно врахувати найменші нюанси, які можуть вплинути на якість послуг.
При звільненні позаштатного робітника не потрібно готувати окремий наказ. Якщо поставлена задача завершена достроково, то в пункті договірних відносин просто буде записано і підтверджується підписами.
Область використання позаштатних працівників
Найбільш наймання на певний час популярне в рекламному бізнесі, будівельній сфері, засобах ЗМІ, маркетингу.
Позаштатний віддалений працівник може вести бухгалтерію, займатися підбором претендентів на певну посаду. Аутстафінг популярний в тих ситуаціях, коли необхідне виконання «сезонних» обов'язків. Передбачається використання особистого інструментарію та обладнання, тобто це також можна вважати плюсом для роботодавця. Вантажники в оренду часто дуже потрібні, особливо коли необхідна допомога з переїздом офісу або розвантаження й доставлення на місце важких медичних приладів, верстатів, оргтехніки.
Угода на роботу
Цивільноправовий договір укладається, якщо в штаті немає фахівців тієї класифікації, яка необхідна для виконання конкретного завдання. Але є й інші типи угод, які можна складати з позаштатним працівником, це:
-
Угода на певний термін. Де прописується обсяг завдань або точний термін їх виконання, після чого відносини між роботодавцем і позаштатним робочим можна вважати завершеними;
-
Сезонна угода. Найчастіше підписується на термін від 2 місяців;
-
Угода на роботу за сумісництвом. Виконання завдання бере на себе фахівець, що входить в штат підприємства.
Влаштовуватися на позаштатну роботу краще через аутсорсингові компанії, оскільки вони зацікавлені у вигідному працевлаштуванні свого персоналу.