Професія «Різноробочий»: опис, обов'язки, нюанси
Різноробочий — одна з найпоширеніших вакансій на ринку праці. Зазвичай вважається, що робота на цій позиції завжди низькооплачувана. Проте, насправді, можна знайти пропозиції із цілком гідним рівнем оплати праці. У цьому допоможе компанія «Філлін».
Опис професії
Самому поняттю «різноробочий» вже кілька століть, але своє сучасне значення воно набуло лише в період індустріалізації. Раніше цим терміном називали робочих, які добре володіли декількома професіями. Це були майстри на всі руки, які високо цінувалися роботодавцями, робота яких добре оплачувалася. З розвитком промисловості, появою великої кількості заводів та фабрик різко зросла потреба у некваліфікованій робочій силі. Саме тоді й з'явилися різноробочі у сучасному розумінні.
Сьогодні до цієї категорії відносять людей, які виконують підсобні роботи. Їхня праця використовується на більшості заводів, фабрик, на будівництві, у складській справі. Різноробочих залучають до виконання завдань, які потребують високої кваліфікації за профілем конкретного підприємства. При цьому роботодавець зацікавлений у якісному та своєчасному виконанні таких завдань.
Обов'язки різноробочого
Виробничі обов'язки різноробочого встановлюються регламентом конкретного підприємства. Вони залежать від сфери його діяльності, потреби у підсобних роботах та інших факторів. До цієї категорії можуть належати підсобники на будівництві, вантажники, помічники робочих на заводах та фабриках, люди, які залучаються на сільськогосподарські роботи.
Коло обов'язків також залежить від трудового режиму. За цим параметром різноробочих можна поділити на три категорії:
- персонал із повною зайнятістю;
- робочі, які залучаються на виконання сезонних чи тимчасових робіт ;
- люди без постійного працевлаштування, які залучаються для разових робіт, часто з погодинною або фіксованою оплатою.
Перші дві групи працівників часто можуть розраховувати на високий рівень зарплати. Третя група — це персонал із досить тяжкими умовами праці.
Істотна особливість різноробочих у тому, що за ними, зазвичай, не закріплюється чіткий перелік виробничих обов'язків. Тому їх можна без особливих складнощів переміщати з одного на інше робоче місце та навіть між підрозділами без документального оформлення. При цьому важливо, щоб дотримувалися усі вимоги щодо охорони праці.
У багатьох випадках підсобників залучають на не повний робочий день. Це дає можливість багатьом людям використовувати такі позиції для додаткового заробітку чи підробітку.
Де можна працювати
Вакансії різноробочого сьогодні пропонують підприємства та організації більшості галузей. Таких працівників залучають до виконання різних обов'язків на заводах і фабриках, складах, у торгових підприємствах. У тому числі вони можуть працювати на позиціях помічників робітників основних професій, виконувати обов'язки прибиральників, вантажників пакувальників, сортувальників, вантажників. Також вони виконують обов'язки інших працівників, які потребують високої кваліфікації та особливих навичок.
Один із наймасовіших напрямків, залучення підсобних працівників — будівництво. Тут різноробочі використовуються як помічники працівників основних професій, у тому числі мулярів, штукатурів, обробників, арматурників та інших. На будівництві від підсобників потрібні досить високі фізичні кондиції, оскільки часто вони виконують досить важку роботу. Найчастіше їх обов'язки у тому, щоб контролювати наявність та своєчасно забезпечувати будівельників матеріалом. Підсобники подають розчин, цеглу, будівельні блоки, оздоблювальні та інші матеріали. Також вони виконують прибирання майданчика, інші доручення.
Кому підійде професія
Робота різноробочим не вимагає будь-яких поглиблених професійних знань та навичок. Тому таку вакансію може розглядати будь-яка людина, яка потребує заробітку. Часто у різноробочі йдуть люди, які перебувають у пошуках роботи та розглядають цю позицію як тимчасовий варіант працевлаштування.
Такі вакансії — зручне рішення для студентів. Вони отримують можливість заробітку у вільний від навчання час. У тому числі студенти дуже часто відгукуються на пропозиції разової чи тимчасової роботи.
У деяких випадках вакансія різноробочого може розглядатися як можливість працевлаштування в хорошу компанію або на підприємство з перспективою професійного зростання. Підсобник згодом може перейти на позицію робочого основної професії, а при подальшому навчанні будувати кар'єру.
Оплата праці
Зазвичай підсобники ставляться до низькооплачуваного персоналу. Проте рівень оплати їхньої праці залежить від низки факторів у тому числі:
- Місце роботи та обов'язки. Досить добре одержують підсобники на промислових підприємствах. При цьому заробіток часто залежить від конкретної позиції.
- Регіон. Найбільш високі заробітки зазвичай у різноробочих, які працюють вахтовим методом. Також працівники можуть відрядитись для виконання обов'язків в іншому місті або області з оплатою за подвійною і навіть за потрійною ставкою.
- Кадрова політика роботодавця. Багато підприємств пропонують гідну оплату праці навіть некваліфікованим працівникам.
Вакансія різноробочого дозволяє отримати тимчасовий або постійний заробіток без вимог до кваліфікації, досвіду роботи, навичок претендента. При цьому розмір доходу на таких позиціях може бути досить високим.