Тимчасовий персонал: кому і навіщо він потрібен

Залучення до роботи тимчасових співробітників допомагає знизити витрати, що важливо в умовах кризи. Тимчасовий персонал потрібен в різних випадках: для сезонних робіт, при піковому навантаженні, для виконання разових або не властивих компанії проєктів і завдань.

Хто такі тимчасові співробітники в Україні

Відмінність тимчасових працівників — виконання трудових обов'язків протягом певного часу, закріпленого в договорі. Цим вони відрізняються від постійних, штатних працівників, які працюють без зазначення строку.

Тимчасовий персонал наймають:

Кто такие временные сотрудники

  • на сезон, наприклад, операторів в парку атракціонів, які працюють тільки влітку;

  • для виконання разового завдання, обслуговування одного заходу, наприклад, для роздачі матеріалів на промо-акції;

  • на час проєкту з зазначенням терміну або умов, після яких проєкт буде вважатися завершеним, а разом з ним закінчаться і трудові відносини;

  • на місце постійного працівника, наприклад, пішов у декретну відпустку або виїхав в тривале відрядження в інший регіон.

Стандартно співробітників наймають на термін до двох місяців, замість штатного співробітника зі збереженням його місця — до чотирьох місяців, сезонних — на час, що не перевищує шести місяців. Після закінчення терміну договору він може бути укладений знову. За три дні до завершення терміну працівника попереджають про це.

Хто може бути тимчасовим співробітником

Робота тимчасовим персоналом має попит у всіх сферах. Обмежена по термінах співпраця не говорить про те, що працівник не має потрібної кваліфікації або досвіду, приносить менше користі, ніж постійний співробітник. Він просто закриває вакансію на період.

Що стосується професій, частіше потрібні послуги тимчасового персоналу на нижчих позиціях просто тому, що таких вакансій більше. Це лінійні робочі на виробництві, прибиральники, середніх ярусів, касири, офіціанти. Популярна оренда різноробів на будівництві й обслуговуванні будинків, завжди потрібен аутсорсинг вантажників для магазинів і виробництва. На таку роботу беруть людей без освіти, стажу або відгуків. Вона підходить для студентів, пенсіонерів або людей, які вирішили змінити сферу діяльності.

юрист на подменуПопулярний також аутсорсинг персоналу зі спеціальною освітою, наприклад, бухгалтерів, юристів. Таких співробітників залучають, як правило, на проєкти або на підміну, на завершення року та ін. Залежно від напрямку потрібно тимчасовий персонал з вузькою спеціалізацією, наприклад, кухарі-кондитери для заходу. Можуть працювати на тимчасовій основі й топменеджери. Їх залучають на чітко визначений термін для вирішення поставленого перед ними завдання.

Знайти співробітників на певний час непросто. Це вимагає часу, відволікання ресурсів. Набагато простіше звернутися в кадрове агентство і запросити працівників на умовах аутсорсингу. Агентство, що займається аутстафінгом, зацікавлене в тому, аби підібрані їм кадри працювали добре. Тому воно надасть зацікавлених в роботі людей, а при їх можливому невиході замінить іншими. Так роботодавець отримує потрібну кількість кадрових одиниць.

Переваги роботи тимчасовим співробітником

Для сезонних працівників така робота — можливість спробувати свої сили на новій позиції, заявити про себе. Якщо співробітник покаже себе відповідальним, зацікавленим, то керівництво може прийняти рішення про включення його до штату або запрошенні на більш високу посаду. Обмежена за часом робота для людей з ненормованим режимом життя — єдиний можливий варіант. Наприклад, студенти можуть працювати тільки в довгі літні канікули, а пенсіонери, навпаки, коли закінчені всі роботи на дачі та присадибній ділянці.

Права та обов'язки

Права и обязанности временного персонала

Тимчасовий персонал за своїми трудовими обов'язками нічим не відрізняється від постійного. Він повинен виконувати свої функції й забезпечувати виробничий процес. Також повинен дотримуватися корпоративної культури. Співробітники приймаються на роботу на підставі строкового трудового контракту або цивільного-правового договору. У ньому визначені всі умови співпраці та термін. Роботодавець зобов'язаний забезпечити нормальні умови праці та сплатити виконану роботу.

Також можливе залучення тимчасових працівників на умовах аутстафінгу. При цьому люди оформлені в кадровому агентстві, яке вирішує кадрові, юридичні, податкові питання, трудові суперечки та аналізує ситуації з матеріальною відповідальністю.

Фахівці надають компанії-клієнта послуги протягом певного часу або вирішують поставлені перед ними завдання. Така форма співпраці вигідна роботодавцю, бо він оплачує тільки послуги й не несе інших витрат.

Чому доводиться наймати тимчасових робітників в бізнес

Аутсорсинг персоналу на певний час допомагає підприємству виконувати основні функції під час пікових завантажень, запуску нового продукту або послуги. Нові працівники допомагають в цей складний кризовий час, поки не налагодиться нормальний перебіг виробництва.

Також вони потрібні, щоб закрити кадрові проблеми в період відпусток, епідемій, при збігу обставин, коли штатні співробітники не можуть забезпечити всі потреби компанії. При цьому компанія не повинна постійно утримувати «запасних» працівників. Залучити їх можна, звернувшись в спеціалізоване агентство тимчасових працівників.

Наскільки актуально використовувати тимчасових співробітників

Аутстафінг і аутсорсинг в Україні поки тільки розвивається. Але ця форма залучення персоналу вже довела свою ефективність у світі.

Тимчасовий персонал допоможе підприємству на початковому етапі, коли немає ще сформованого розуміння про те, які фахівці потрібні, скільки їх потрібно. Залучення кадрів на час дозволяє придивитися до людей, знайти своїх фахівців. Для багатьох це стає відправною точкою в кар'єрі.

Компаніям, що вже працюють, послуги тимчасового персоналу потрібні, щоб рівномірно розподілити навантаження на штат, уникнути плинності, забезпечити кадрами всі напрямки й підрозділи.

болеющий постоянный работникВ наш час аутсорсинг актуальний через можливі невиходи на роботу. Пандемія показала, що частина колективу може випасти їх робочого процесу й опинитися на лікарняному. Розв'яже цю проблему тільки залучення працівників на час. Швидко набрати потрібних фахівців допоможе агентство з аутсорсингу. Причому при невиході й цих тимчасових працівників агентство замінить їх іншими.

Вигода використання тимчасових робочих в організації:

  • заповнення трудових ресурсів. Якщо компанія-роботодавець звертається в агентство по аутсорсингу персоналу, вона не витрачає час і не несе витрати на підбір персоналу;

  • рівномірний розподіл навантаження на штат. Тимчасові працівники виконують прості завдання, а постійні зайняті роботою, що вимагає високої кваліфікації;

  • через чітко встановлений період роботи не потрібно вирішувати неприємні для багатьох питання звільнення співробітників;

  • можливість на аутсорсингу знайти працівників для подальшого включення в штат, побачити, як вони працюють і чим можуть бути корисні компанії.

 

Залежно від того, на яких умовах залучається персонал, компанія може заощадити, сплачуючи тільки послуги персоналу на аутсорсинг. Вона не несе ніяких витрат на соціальне і матеріальне забезпечення.

Висновок

Аутсорсинг і аутстафінг — найкращий варіант найму тимчасового персоналу. Підприємству не потрібно підшукувати кадри самостійно. При укладанні договору аутсорсингу з агентством компанія отримує необхідну кількість працівників для виконання того чи іншого завдання, для роботи протягом обмеженого часу. Компанія може залучити таким чином співробітників на будь-які позиції — від різноробів або вантажників до топменеджерів і вузьких фахівців високої кваліфікації.